Wystawę można zobaczyć w Sztuce na Miejscu od 29 sierpnia do 24 września 2023.
Projekt „Rozmowa” – harmonogram:
– 14.09. godzina 18:00 (czwartek) – Zuzanna Chabierska „Muszę o siebie dbać” – videoperformans i spotkanie on-line
– 15.09. godzina 17:00 (piątek) – Tobiasz Papuczys „Fotografia Performatywna” – wykład i prezentacja
– 19.09. (wtorek)
godzina 12:00-14:00 – Lila Leń „Bicie Piany” – performans;
godzina 14:30-16:30 – Małgorzata Wrzosek „Rozmowa bez słów wokól idei dostrojenia” – spotkanie
– 21.09. godzina 18:00 (czwartek) – dr Zbigniew Bitka „Metafory i archetypy przestrzeni” – wykład
– 23.09. godzina 17:00 (sobota) – Dominik Podsiadły „Wiosna w Salzburgu 2023” – prezentacja
Część stała:
od 14.09 – do 24.09 – pokaz prac studentek i absolwentek (Julia Zioła, Ania Nowak, Stefania Jankowiak Zuzanna Leszczyńska, Zuzanna Chabierska) – projekcje
———-
„Miejsca związane”
Koncepcją wystawy jest twórczy dialog z otaczającymi nas przestrzeniami miejskimi. Ulice, parki, budynki, czy mury towarzyszą naszemu życiu. Wrastamy w nie, stając się ich częścią, a one wrastają w nas. Bywa, że odczuwamy ból fantomowy po wyburzonym budynku czy zabudowanym placu. Będąc w podróży, porównujemy świat do tego wzorca, w którym żyjemy na co dzień.
Na pozór zapomniane i dla nikogo nie atrakcyjne fragmenty miejskiej tkanki mają swój własny urok, język oraz kody kulturowe. Ulubiona klatka schodowa z odpadającą farbą na poręczy staje się „małą ojczyzną”. Pomalowana graffiti ściana urasta niejednokrotnie do rangi galerii wystawienniczej, w której nie obowiązują godziny otwarcia i stosowny ubiór, ale ekspozycja potrafi zmienić się z dnia na dzień, bez zapowiedzi, a ilość interakcji i kontekstów jest nieskończona.
Obraz, którego tematem jest otaczająca nas miejska rzeczywistość, nie jest jedynie płaskim zapisem świata, przyłapanego przez artystę „na gorącym uczynku” i unieruchomionego na płótnie. Staje się
pretekstem do zajrzenia pod powierzchnię rzeczywistości, głębszego zrozumienia otaczającego nas świata i naszego w nim miejsca.
Sonia Ruciak:
Urodzona w 1987 r. w Szczecinie. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa zrealizowany w pracowni prof. Stanisława Ryszarda Kortyki oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Wojciecha Kaniowskiego. W latach 2013–2019 była zatrudniona w Katedrze Malarstwa Architektonicznego i Multimediów w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej prowadzonej przez prof. ASP Adama Chmielowca. W 2019 r. uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie sztuk pięknych. Od 2019 r. pracuje w Katedrze
Malarstwa, w pracowni prowadzonej przez dr hab. Michała Sikorskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Obecnie pełni funkcję Kierowniczki Katedry Malarstwa.
Marcelina Groń:
Urodzona w 1990 r. we Wrocławiu. Dyplom (2014) na kierunku Malarstwo w pracowni prowadzonej przez prof. Krzysztofa Skarbka na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2011/12 r. studiowała na mediolańskiej Academii di Belle Arti di Brera. W 2017 r. uzyskała stopień doktora w dyscyplinie sztuk
pięknych na macierzystej uczelni. Od 2014 r. asystentka w Pracowni Rysunku prowadzonej przez prof. Darię Milecką.

Inne wystawy:

Biennale Malarstwa Wrocław

Biennale Malarstwa Wrocław

14.05.2026 17:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na kolejne wernisaże towarzyszące tegorocznej edycji Biennale Malarstwa Wrocław. Już w najbliższy czwartek, 14. maja, spotkajmy się na otwarciach poszczególnych wystaw: 14.05 (czwartek) – Soda spring – wystawa Dydaktyków...


Nature is… II – wernisaż wystawy Joanny Biskup-Miś

Nature is… II – wernisaż wystawy Joanny Biskup-Miś

30.04.2026 18:00

Nature is… II „Nature is… II” to druga odsłona cyklu malarskiego Joanny Biskup-Miś, prezentowanego wcześniej w tej samej przestrzeni. Wystawa stanowi rozwinięcie i pogłębienie języka wizualnego artystki, w którym natura nie jest motywem przedstawieniowym, lecz punktem...


Finisaż wystawy MANIFESTO vol.2

Finisaż wystawy MANIFESTO vol.2

16.04.2026 17:00

Lívia Kožušková x Marlena PromnaMANIFESTO vol.2Kuratorka Alicja Klimczak-Dobrzaniecka Wystawa 1.04. – 17.04.2026Finisaż 17.04.2026 godz. 17.00 Wystawa prezentuje ideę przenikania się i krzyżowania dyscyplin artystycznych, wskazując rysunek jako punkt wyjścia do...