Tytuł wystawy: Ze wszystkich historii, które się nie wydarzyły, te nie wydarzyły się najbardziej
Autorzy prac: Mariusz Gorzelak, Anna Kodź
Sięgaliśmy do pamięci i do różnych archiwów, ocierając się tu i ówdzie o ideologię, miejsca w których byliśmy, albo byli ci, których spotkaliśmy, nawet jeśli stanowili już tylko wirtualny zapis. Jednak najbardziej czerpaliśmy z ludzi, którzy stali się bliskimi, albo wręcz byli nimi zawsze. Recykling wspomnień zmieni się w rodzaj matrycowania na długo zanim matryce naprawdę się ukonstytuowały: ze światłoczułych płyt fotopolimerowych i siatek sitodrukowych, wytrawionych płyt cynkowo-tytanowych i plastikowych.
Zauważyliśmy przy tym, że sposób rozmieszczenia punktów krystalizacji pamięci mamy podobny; w gruncie rzeczy nie mogło być inaczej skoro hasztagujemy Wrocławską Szkołę Grafiki, a nadto jesteśmy dobrymi kumplami (chociaż nie, to akurat nie jest konieczne, ale z pewnością warte wspomnienia). Przeszliśmy kurs pierwszej pomoc w przypadku zakrztuszenia się i zadławienia się potencjalnością w grafice, więc możemy kombinować do woli, co zresztą robimy.
Wystawę można zobaczyć od 14 do 26 lutego w Sztuce Na Miejscu. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lutego o godzinie 19:00.
Mariusz Gorzelak
Urodzony 22.04.1979, w latach 2000-2005 studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z Grafiki Artystycznej u prof. Andrzeja Basaja i prof. Anny Janusz-Strzyż oraz z Projektowania Graficznego u prof. Romana Kowalika. W 2013r. uzyskuje stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuk pięknych. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Pracowni Książki Artystycznej prof. Anny Janusz Strzyż. Autor 13 wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 150 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat kilku nagród i wyróżnień. Zajmuje się grafiką artystyczną.
Anna Kodź
Urodzona w 1987 r. w Skwierzynie. W latach 2009-2013 studiowała na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z grafiki artystycznej zrealizowała pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Warlikowskiej, z projektowania graficznego – prof. Eugeniusza Smolińskiego. Od 2014 r. jest zatrudniona w macierzystej uczelni, na stanowisku asystentki w Pracowni Ekspansji Graficznej. Od 2018 r. pełni funkcje Kierowniczki Katedry Grafiki Artystycznej. W 2021 r. uzyskała stopień doktora sztuki. Zajmuje się grafiką artystyczną oraz projektową. Swoje działania prezentowała na 14 wystawach indywidualnych oraz w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Prace z coveru:
Cudowna Pustka- czas przejścia, Mariusz Gorzelak, druk wklęsły, druk wypukły, rysunek, 100×70, 2022
Lady in black II, Anna Kodź, fotopolimer, 42×30 cm, 2021

Inne wystawy:

Biennale Malarstwa Wrocław

Biennale Malarstwa Wrocław

14.05.2026 17:00

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na kolejne wernisaże towarzyszące tegorocznej edycji Biennale Malarstwa Wrocław. Już w najbliższy czwartek, 14. maja, spotkajmy się na otwarciach poszczególnych wystaw: 14.05 (czwartek) – Soda spring – wystawa Dydaktyków...


Nature is… II – wernisaż wystawy Joanny Biskup-Miś

Nature is… II – wernisaż wystawy Joanny Biskup-Miś

30.04.2026 18:00

Nature is… II „Nature is… II” to druga odsłona cyklu malarskiego Joanny Biskup-Miś, prezentowanego wcześniej w tej samej przestrzeni. Wystawa stanowi rozwinięcie i pogłębienie języka wizualnego artystki, w którym natura nie jest motywem przedstawieniowym, lecz punktem...


Finisaż wystawy MANIFESTO vol.2

Finisaż wystawy MANIFESTO vol.2

16.04.2026 17:00

Lívia Kožušková x Marlena PromnaMANIFESTO vol.2Kuratorka Alicja Klimczak-Dobrzaniecka Wystawa 1.04. – 17.04.2026Finisaż 17.04.2026 godz. 17.00 Wystawa prezentuje ideę przenikania się i krzyżowania dyscyplin artystycznych, wskazując rysunek jako punkt wyjścia do...